Aquafaba er en alsidig æggeerstatning, der er fantastisk til desserter og tilbyder en luftig, cremet tekstur, som på ingen måde er ringere end den klassiske mousse. Denne mousse er ikke kun vegansk, men også glutenfri og laktosefri, hvilket gør den velegnet til næsten alle tolerancer.
Kikærter undervurderes ofte i plantebaseret køkken, men mange sunde og kreative opskrifter kan trylles frem af kikærtevæske. Aquafaba forvandles til en stabil masse ved blot at piske, hvilket kan bruges perfekt til mousse eller som ægerstatning. Tilberedningen af denne dessert er meget enkel og kræver kun få ingredienser.
For at holde moussen frisk anbefales det at bruge Toppits® plastfilm. På den måde forbliver desserten lufttæt, indtil den serveres, og bevarer sin optimale konsistens. Nyd denne sunde, lækre og overraskende nemme veganske dessert!